Bizden Haberler

Unlu ve Şekerli Mamuller Dünyası

05.02.2016

Komşufırın, Doğanın mucizesi yeni nesil tahıl tritordeum ve trıtordeum ekmeği’ni Türkiye ile tanıştırdı. Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir tahıl olan Tritordeum Türkiye’de Doruk Group Holding ve fırıncılık markası Komşufırın, İspanyol bilim adamlarıyla birlikte geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni nesil doğal bir tahıl olan Tritordeum’u ve Tritordeum Ekmeği’ni, Türkiye’ye tanıttı.

Türkiye’de özel sektörün en büyük tahıl tohumluğu üreticisi / yetiştiricisi olan Doruk Group Holding, tohumdan tarlaya manifestosu ile sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni doğal tahıl Tritordeum ile tarım sektöründe yeni bir dönem başlattı. Makarnalık buğday (Triticum Durum) ve yabani arpanın (Hordeum Chilense) melezlenmesiyle üretilen Tritordeum, geleneksel ıslah teknikleriyle geliştirildi.

Glüten hassasiyeti olanlar yiyebiliyor GDO olmayan, insanların tüketimine uygun, doğal bir tahıl olan Tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla yüzde 60 daha az sindirilemeyen glüten içerdiği için glüten hassasiyeti olanlar kişiler için ideal. Buğdaya kıyasla daha yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan Tritordeum, doğal içeriğinde bulunan karbonhidratlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve fruktanlar sayesinde de bağırsak florasının iyi durumda tutulmasına katkı sağlamaktadır.