Bizden Haberler

Komşuda Pişer Herkese Düşer

05.11.2016

Doruk Gurup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gencer tarafından 2006 yılında kurulan Komşu Fırın Unlu Mamulleri, İstanbul’un ardından farklı şehirlerde büyümeye hız kesmeden devam ediyor, İstanbul’da 71, Bodrum’da 3 şubesiyle hizmet veren Komşu Fırın Unlu Mamulleri’nin 75’inci şubesi Antalya’da açıldı.

Yıl sonuna kadar 20’nin üzerinde şube açmayı hedefleyen şirketin Şirinyalı Mahallesi ismet Gökşen Caddesi’ndeki yeni şubesinin açılışına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediyesi eski Başkanı Erdal Öner, Komşu Fırın Unlu Mamulleri Operasyon Direktörü Tuncay Balkan, Kurumsal iletişim ve Pazarlama Müdürü Kübra Terekli, Finans Direktörü Berkin Kaftan, Emlak Kiralama Yönetmeni Seçil Şahin, firmanın fırın sorumlusu Selçuk Erdem ve davetliler katıldı.

Şubenin açılış kurdelesini Ümit Uysal ile Erdal Öner birlikte kesti. Başkan Uysal, açılışın ardından ürünleri inceleyerek, ekmek ve üretim şekli hakkında bilgi aldı. Komşu Fırın’ın en büyük özelliğinin kendi üretimi olan buğdaydan elde edilen un kullanımı olduğunu aktaran Komşu Fırın Operasyon Direktörü Tuncay Balkan, "Topraktan, sofraya sloganı bizim için. Ekmeklerimizin ham maddesi beyaz un, kepekli un ve diğer ürünleri kendimiz üretiyor, işliyoruz. Ekmeklerimizin içerisindeki lezzetimizin sırlarından bir tanesi bu" dedi. Komşu Fırın markasını Türkiye’nin dört bir yanına götürmeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyen Balkan, "Yıl sonuna kadar hedefimiz 95 şubeye ulaşmak" dedi.