Bizden Haberler

Komşufırın Yeni Ürününü Tanıttı

05.03.2016

Komşufırın yeni ürününü tanıttı Doruk Group Holding ve fırıncılık markası Komşufırın, İspanyol bilim adamlarıyla birlikte geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve sağlıklı beslenmede önemli rol üstlenen yeni nesil doğal bir tahıl olan Tritordeum’u ve Tritordeum Ekmeği’ni, 24 Şubat Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’ye tanıttı.

Türkiye’de özel sektörün en büyük tahıl tohumluğu üreticisi/yetiştiricisi olan Doruk Group Holding, tohumdan tarlaya manifestosu ile sağlıklı beslenmede önemli rol üstlenen yeni doğal tahıl Tritordeum ile tarım sektöründe yeni bir dönem başlattı.

Makarnalık buğday (Triticum Durum) ve yabani arpanın (Hordeum Chilense) melezlenmesiyle üretilen Tritordeum, geleneksel ıslah teknikleriyle geliştirildi.

Avrupa Birliği CPVO’suna kayıtlı yeni nesil tahıl Tritordeum ve Tritordeum ile üretilen Tritordeum Ekmeği, 24 Şubat Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’ye tanıtıldı.

insanların tüketimine uygun, doğal bir tahıl olan Tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla yüzde 60 daha az sindirilemeyen glüten içerdiği için glüten hassasiyeti olanlar kişiler için ideal, Buğdaya kıyasla daha yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan Tritordeum, doğal içeriğinde bulunan karbonhidratlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve fruktanlar sayesinde de bağırsak florasının iyi durumda tutulmasına katkı sağlıyor.

2015 yılı boyunca bin 300 hektarlık bir alanda yüzde 90 geleneksel, yüzde 10 sertifikalı organik şekilde üretilen Tritordeum, daha çok ılıman bölgelerde yetişiyor. Tekirdağ, Konya ve Muş’ta yer alan tohum üretim tesislerinde kapasite itibarıyla saatte 40 tondan fazla tohum üretebilen Doruk Group Holding’in 40 yıllık deneyimiyle Türkiye’ye kazandırılan Tritordeum, Doruk Grubu’nun tohumculuk markası Marmara Tohum tarafından Aydın’da üretilecek.