Tarihçemiz

Doruk Grubu şirketlerinin ilki olan Marmara Un Sanayii, 1972’de Türkiye’nin en çok tahıl üretilen bölgelerinden biri olan Tekirdağ’da kuruldu. 1980’den itibaren faaliyete geçen Doruk A.Ş. ile Doruk Grubu’nun tohumları atıldı.

Değişen tüketici tercihleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ilk paketli ekmeğini üreten UNMAŞ, UNO markası ile 1991’de Türkiye’yi sağlıklı ve besleyici niteliği yüksek ekmek ile tanıştırdı. Doruk Grubu’nun büyüme döneminin başlangıcı olan bu adım, 1997’den itibaren Doruk Una Değer Katma A.Ş ile yurtdışı pazarlardaki faaliyetlerine de hız kazandırdı.

Grup içinde sayıları giderek artan ürün ve markalar beraberinde bütünleşme sürecini getirdi. Hollandalı Zeelandia ile 2002’de kurulan ortaklık, hazır fırıncılık ve pastacılık alanında ihtiyaç duyulan ürünlerin üretilmesi ve pazarlanmasının yanısıra, otel, restaurant ve catering alanlarına da hizmet veren geniş bir ürün yelpazesini tek çatı altında topladı.

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına da hız veren grup, 2004 yılında, Doruk Una Değer Katma A.Ş’nin TÜBİTAK ile gerçekleştirdiği bir yıllık ortak çalışma sonucunda Türk insanının beslenme ihtiyacına göre zenginleştirilmiş unu fırınlara dağıtmaya başladı. Aynı zamanda zenginleştirilmiş un ile yapılan ekmek de UNO markasıyla Türk tüketicisine sunuldu.

Yurtiçindeki büyümeyi yurtdışı pazarlara da aynen yansıtan Doruk Una Değer Katma A.Ş., 2005 yılında Türkiye’nin en büyük un ihracatçılarından biri konumuna geldi.

Doruk Grubu her faaliyetinin odağında yer alan tüketiciye yönelik en önemli adımlarından birini ise 2008 yılında attı. “3. Nesil Fırıncılık” olarak tanımlanan kavram, Komşufırın zincirinin ilk mağazasının açılışı ile tüketicinin hayatına yeni bir boyut kattı.

Doruk Grubu’nun bugünkü yapılanmasına yönelik en önemli evrelerden biri de 2009’da kurulan Doruk Tarımsal Yatırımlar Holding’in kuruluşuyla yaşandı. Tarım alanındaki yatırımları planlamak ve gerçekleştirmek üzere yapılanan bu iş birimi ile, Doruk Grubu’nun, "Bir Buğday Tanesinden Kocaman Dünyalar Kurmak" vizyonu tarımsal faaliyetlere de uyarlanmış oldu.

2010 yılında Doruk Tarımsal Yatırımlar Holding’e bağlı olarak faaliyete geçen Berce Beraberce Tarımı Geliştiren İşletmeler A.Ş. kuruldu. Aynı yıl Doruk Grubu, bünyesine kattığı maya fabrikasıyla, Dosu Maya adı altında iç ve dış piyasada maya üretim ve satış faaliyetlerine başladı.

Doruk Grubu’nun “Tohumdan sofraya değer zinciri”nin halkalarını oluşturan tüm bu faaliyetler, 2011 yılında Doruk Group Holding ana çatısı altında toplandı ve Doruk Una Değer Katma Holding, Doruk Tarımsal Yatırımlar Holding ile Doruk Unlu Lezzetler Holding olmak üzere üç ana stratejik iş birimi ile yapılanma tamamlandı.